yenidoğan sarılığı

yenidoğan bebeklerde görülen ve bilirubin seviyelerin artmasıyla ortaya çıkan sarılık durumu. genelde çoğu bebekte az seviyede olsa da görülür, 4 ve 5inci günlerde en yüksek seviyelere çıkar, doktor tarafından kontrol edilip kritik 18mg seviyesini geçmediğinden emin olmak lazım. geçtiyse de çok korkulmamalı tedavisi vardır, fototerapi (bebeğinizin özel bir ışık altında tutulması) tedavisiyle bilirubin seviyeleri kontrol altına alınır.

kendisini ilk olarak gözlerin beyazında ve yüzde gösterir, bebeğinizi ilk haftalarda sürekli takip etmeniz lazım, şüphelendiğiniz bir durum varsa doktora gidin. göze belirgin sarılık haricinde yemekte isteksizlik ve aşırı uykulu durum olarak da kendisini gösterir.

bebekle ilgili çoğu durumda olduğu gibi en iyi çaresi anne sütüdür, bebeğinizi bol bol beslemeye çalışın bu ilk dönemlerde özellikle.
bol bol anne sütü çaresi budur, güneş ışığında yatırmak ya da yatagına üzerine sarı bir şeyler koymak tamamen hurafe hiç bir faydası yok, aksine üstüne sarı giydirirseniz artan sarılığı farketmeyebilirsiniz, dikkatli olmak lazım..
dikkat edilmesi gereken şey bebeğin sarılığı arttıkça derin bir uykuya geçiyor ve uyandırmak zorlaşıyor o halde emmesi zorlaştığı icin sarılık daha da artıyor . özellikle ilk 5 gün az da olsa sık sık emmesine izin verin ve uyku süresinin 3 saati geçmediğinden emin olun.
bol bol emzirmek ve besiginin kenarına sari bir tisort koymak cok faydali oluyor

Bu sitede yer alan bilgiler kullanıcıların yorumlarını içermektedir, hiç bir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez. Herhangi bir tıbbi sorununuzda lütfen bir doktora danışınız.

annebebeksozluk.com iletişim : info@annebebeksozluk.com