uyku eğitimi

bebeklerinize 6. aydan itibaren verebileceğiniz eğitim. farklı yöntemler mevcut, kim west metodu, ferber metodu gibi. amaç bebeğinize kendi kendine uyumayı öğretmek herhangi bir bağımlılığı olmadan mesela emzik, emzirme, sallamak, kucakta uyutma gibi. bebeğinizi bu bağımlılıklardan kurtardığınızda geceleri uyanma oranları da düşecek uykuları düzene girecektir.

(bkz:pınar sibirsky)
(bkz:mykundak)
ilk bakışta bebeği ağlatmaktan korkup denemek istemesek de, bebek 6. aya girdikten sonra uykuları git gide kötüleştiği, kucakta bile ağlayarak uyuduğu için uygulamaya karar verdik.

yöntem olarak:
-ferber - cry it out : çocuğu odada bırakıp kendisi ağlaya ağlaya uyuması, arada bir belirli sürelerde sadece yanına girmek

-kim west-pınar sibirsky : sizin de çocuğun odasında durup gerektiğinde sesle veya temas ederek çocuğu sakinleştirdiğiniz ve yavaş yavaş kendi kendine uyuma yetisi kazandıkça odasından çıktığınız yöntem

-kaldır yatır - tracy hogg: bebeği ağladıkça kucağınıza alıp sonrasında tekrar yatağa bırakma yöntemi.

cryitout çok zalim geldi, kaldır yatır yöntemini de bebeğimiz daha küçükken denemiştik ve çok başarısız olmuştu, o yüzden en uygun yöntem gibi görünen kim west metodunu denedik.

gerçekten bir mucize gibi ilk gün 26 dkda (en zoru ilk gün zaten), ikinci gün 12dk, sonraki günlerde 1-2dk içersinde ağlamadan uyumaya başladı oğlumuz. gündüz uykuları önceden çok kısaydı, yarım saati geçmiyordu. bir anda gündüz uykuları da ciddi uzamaya başladı. (yöntemi de ilerde daha detaylı anlatacağım)
güncelleme: verdiğimiz en iyi karardı uyku eğitimi, oğlumuz bir yaşını geçti, her akşam 7.5-8 arası yatağına bırakıyoruz, bütün gece bize kalıyor, sabah uykusunu almış neşeli bir şekilde yatağından alıyoruz.

zorluk olarak sayabileceğim tek şey, sizin de çocuğun uyku saatine saygı göstermeniz gerekliliği, öyle bir gece dışarda lokantada uyusun, gece kucaklayıp babaneden getireyim eve gidince geri uyur vs. olmuyor. uyku saatinden önce evde oluyoruz veya bütün gece nerede uyuyacaksa (otel, babane, park yatağı ve karanlık sessiz bir odası olduktan sonra çok fark etmiyor)

uyuyamayan bir bebek ne kadar yorucu olur öncesinde geçirdiğimiz dönemden biraz biliyoruz. bütün bebekli arkadaşlarımıza taciz edecek seviyede tavsiye ediyoruz :)
bu muhteşem bir şey, artık oğlum uykusu geldiğinde yatıp uyur oldu. kimi zaman gidip yatağında, kimi zaman koltukta ve hatta yerde. uyku saatinde asla evden dışarıya çıkmıyorum ama, o düzen bir kez bozulursa bir daha toparlanmamız çok uzun zaman alıyor. kim west metodu daha mantıklı göründü benim için, ben de ağlatamayanlardanım.

Bu sitede yer alan bilgiler kullanıcıların yorumlarını içermektedir, hiç bir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez. Herhangi bir tıbbi sorununuzda lütfen bir doktora danışınız.

annebebeksozluk.com iletişim : info@annebebeksozluk.com