+1

Durum: 5 - 0 - 0 - 0 - 04.07.2019 21:32

Puan: 20 -

5 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Yazar.

Henüz bio girmemiş.

emzik

birçok farklı emzik denedik, philips shoothie de dahil ki en sevmediği de buydu.. en sonunda aldığım en uygun fiyatli emzik olan nuknuk klasik emziğini sevdi, 5 aylık oldu ayni marka ile devam ediyoruz.. böylelikle bebekler en çok ucuz market emziklerini sever hipotezi bizim için doğrulandı.

dr browns

lansinoh, chicco ve dr.browns biberonlari denedim bebeğim için, aralarında en yavaş akim sağlayan ve bebeği emme açısından en çok tatmin eden dr.browns oldu. özellikle kakası geldiğinde süt içmeyi extra seviyor rahatlıyor fakat normalden daha hızlı ve çılgınca içiyor sanki ne içtiğini anlamıyor. bu sırada dr.browns kullanırsam o şaşırtmış hali bir parça düzeliyor. ben tavsiye ediyorum.

down sendromu

iki kopyasi olmasi gereken 21 kromozomdan üç kopya olması yani +1 kromozom eklenmesi ile oluşan genetik bozukluk.
nickimden anlayabileceginiz gibi, down sendromlu bir çocuğun annesiyim. bu başlığı açmamın sebebi, buraya "eksiğimiz yok fazlamız var" fln gibi aşırı olumlu methiyeler düzmek değil. tam tersine o +1 kromozomun çocukta eksiklikler meydana getirdiğinin acı acı farkinda olarak burdayım.. buraya yazacaklarimla çocuğunda down sendromu olan ve fırtınalı duygular yaşayan annelerin kendini suçlu hissetmemesini bu duyguların çok normal olduğunu hissettirmek istiyorum..
evet sevgili anneler, normal bir çocukla ilgili normal hayaller kurarken, kreşidir başarısıdır evliligidir, bir anda kucağınıza hayatta bir çok alanda zorlanacak olan ve hep desteğe ihtiyaç duyacak bir bebek veriyorlar.. 9 ay belki daha fazlasi gözünüzün önünden geçiyor o hayaller yıkılıyor siz de o enkazin altında kalıyorsunuz. ağlamak, bağırmak, bu kabustan uyandirilmak istiyorsunuz ilk başlarda..cocugunuz için deli gibi korkuyorsunuz onu sevmeyecekler dışlayacaklar diye.. ona yeterince destek olabilecekmisiniz, gelişimi ne seviyede olacak, büyük hastalıklar ( down sendromunda hastalik riskleri çok fazla) yaşayacak mı, zeka geriliği ile basedebilecekmiyiz vs... insanlar sizi avutmaya çalışacak, avutmaya çalışırken iyice sacmalayacaklar, hiçbir şey anlamadıkları halde "seni anlıyorum" diyecekler.. herkesten nefret edeceksin, sağlıklı çocuklara bakıp üzülüp ağlayacaksın belki..bu duygularından utanç duyacaksın, ama bunlari hissetmeden de duramayacaksin..kendini taniyamayacaksin, belki 10 sene öncesine dönmek isteyeceksin.. ağlıyorsun diye durumu kabullenemedigini sanacaklar, çocuğundan utandigini sanacaklar...yine herkesten nefret edeceksin.. ama merak etme hissettiğin herşey çok normal, yıkılan hayallerin yerine yenilerini koyabileceğini, elindekini mutlu etmek için elindeki ile mutlu olabileceğini anlayacaksin. belki bi 15 20 günden sonra, minik bebeğine bakıp daha da güçleneceksin..insanlarin garip avuntularina gülüp geçmeyi, sadece gerekli adımları atmayı öğreneceksin.. bir tarafin hep buruk kalacak elbet, ama sağlıklı olmanin rn büyük hediye olduğunu gördükçe yaralarını tamir etmeyi başaracaksın.. eğer bu yaziyi okuyup kendinden birşeyler bulduysan da ben burdayim bana ulaş yaz istedigin kadar ağla dertles..seni ancak başka bir down sendromlu çocuğun annesi gerçekten anlayabilir

normal doğum

1 ay önce tecrübe ettiğim doğum yöntemi.. sağlık problemi olmadıkça normal doğurmak istemiştim istediğim de oldu.. 3 gün sancı 3 uykusuz gece, doğumun olduğu gün yemek verilmemesi, daha sonra suyun da yasaklanması, aşırı yorgunluk suni sanci, sonrasında epidural anestesi... doğum sonrası o dikislerin dikilisini gayet net hissetmem, sonradan çektiğim dikiş ağrıları 10 gün oturamamam.. bana hep sezeryan çok kötü normal doğum harika diye anlatıldı.. hele ki normal doğumun sonrası mükemmel hemen ayağa kalkar, mutlu mesut çocuğuna bakarsin dendi.. ben de pembeler içinde bir normal doğum sonrasi bekledim. yok arkadaşlar, 10 gün çektiğim acıyı, tuvalet yapamayislarimi, oturamayislarimi, onu geçtim yatakta sağa sola donemeyislerimi ben bilirim.. üstüne eklenen şişkinlik-su toplamasi, ayağıma üstüne hiçbirşey olmaması..
hangi doğum türünün iyi olacağı rahat olacağı gerçekten belli olmayabiliyor yani. tabiki yine sağlık sıkıntısı yoksa normal doğumu savunurum en azından ilk çocuk için. ama kafanızda sezeryani çok kötü normal doğumu çok normal ya da üst seviye birseye koymayin derim..

mustela

hamileliğin 28.haftasından itibaren çatlak önleyici kremini ve çatlak sonrası serumunu kullandım.
nemlendirme konusunda efsaneler, serum bir tık daha iyi nemlendiriyor diyebilirim. hiç çatlağımın olusmamasini bu iki ürüne bağlayabilirmiyim bilmiyorum ama cildimdeki kuruluk ve kaşıntıya baya iyi gelmislerdi. şuan bebeğim için vücut nemlendiricisini ve şampuanıni kullanıyorum onlardan da memnunum
Henüz bir favori entry yok.

Toplam entry sayısı: 5

Henüz takip ettiği biri yok.
Henüz takip eden biri yok.

Bu sitede yer alan bilgiler kullanıcıların yorumlarını içermektedir, hiç bir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez. Herhangi bir tıbbi sorununuzda lütfen bir doktora danışınız.

annebebeksozluk.com iletişim : info@annebebeksozluk.com