toksoplazma

toksoplazma memeli hayvanlarda ve kuşlarda bulunan ve bir parazit ile insanlara geçen bir hastalık türüdür. normal şartlarda hamile olmayan bir insan bu enfeksiyonu sıkıntı yaşamadan atlatabilir fakat hamile kadınlarda bu durumun bebekte etkisi tehlike yaratabilecek boyutta olur. düşüğe sebep olabilir, bebekte zeka geriliği yaratabilir, bu sebeple mutlaka toksoplazmaya karşı bağışıklığın var mı yok mu test yaptırmalısın. toksoplazma sıklıkla pişmemiş etler ve hayvan dışkılarından bulaşır.
toksoplazmadan korunmak için;
*etleri iyi pişmiş yemelisin
*evcil hayvanın varsa mümkünse kumunu başkası değiştirmeli, dışkısı ile temas etmemelisin
*pişmemiş ete dokunduysan ellerini çok iyi yıkamalısın.
dolma yaparken tadına bakmam nedeniyle bile doktorumuzun iki kere yaptırmamızı istediği test bir hamileliğin basında bir de ortaçlarında yaptırmıştım . özellikle yemek yaparken tadını kontrol etme gibi bir alışkanlığınız varsa dikkatli olmakta fayda var.
doktorum bu hastalik icin yedigim tum etleri cok cok iyi pisirerek yemem gerektigini soylemisti. az pisirilerek yenilen her seyi yasaklamisti(karides, kalamar ve mozarella, krem peynir gibi yumusak peynirler)

hamileyseniz, et yemekleri yaparken mutlaka eldiven kullanmayi ihmal etmeyin.

Bu sitede yer alan bilgiler kullanıcıların yorumlarını içermektedir, hiç bir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez. Herhangi bir tıbbi sorununuzda lütfen bir doktora danışınız.

annebebeksozluk.com iletişim : info@annebebeksozluk.com