ten tene temas

bebeklerin yerinin, doğduktan hemen sonra çıplak anne göğsü olduğunu savunan bir yaklaşımdır. 9 ay karnınızda taşıdığınız bebeğinizi, göğsünüzde sıcaklığınızla, tüm mutluluğunuz ve duygusallığınız ile kucaklamaktır. uzmanlar ten tene temas ile hem annenin sütünün daha çabuk geldigini, hem de bebeğin hızlıca sakinleşmesinin sağlandigini savunurlar.
kendi dogumumda da ebenin yonlendirmesiyle dogumdan hemen sonra kizimi gogsumun ustune verdiler. (sunu da eklemeliyim ki ebe, bebek dogduktan sonra kesinlikle bebeğime dokunmadı. babasına bebeği almasını ve bana vermesini rica etti. ) o sırada ebe, bizi doğumhanede yalnız bıraktı. bebeğim göğsümde, eşim yanımda, yaklaşık 1 saat eşsiz bir zaman geçirdik. hayatımda yaşadığım en özel, en güzel andı. yani kendi tecrübeme de dayanarak söylemeliyim ki kesinlikle doğumdan hemen sonra bebeğinizi kendiniz alarak ten tene temas yapınız. hatta bunu istediğinizi hastane ile önceden konuşunuz. lohusalık sendromu yaşamamamı bile buna bağlıyorum ben. emzirmede ufak tefek yaralar dışında hiç sorun yaşamadım ve ilk 6 ay sadece anne sütü ile besledim bebeğimi.
bebeğinizi ilk kucağınıza aldığınız andan itibaren çok çok önemli olan eylem. doğum başlı başına bebekler ve anneler için zor bir deneyim ve bebeğinizin doğduğu andan itibaren en çok ihtiyacı olan şey annesi. ten tene temas anne ve bebek arasında yakınlaşma sağlıyor, annesinin kalp atışını duymak tenine temas edip sıcaklığını hissetmek bebeği gerçekten rahatlatıyor. doğum yaptığınız hastane ile mutlaka doğum sonrası bebeğinizi hemen sizin kucaklamak istediğinizi, onunla ten tene temas yaparak vakit geçirmenizi istediğinizi belirtin ve gerekli ortamın sağlanmasını isteyin. hem bebeğinize hem size çok iyi gelecek. ten tene temas yapan bebeklerde yapılan araştırmalar ağlama oranlarının düştüğü, daha sakin oldukları, annelerin ise emzirmeye daha kolay başlayıp adapte oldukları belirtiliyor.

Bu sitede yer alan bilgiler kullanıcıların yorumlarını içermektedir, hiç bir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez. Herhangi bir tıbbi sorununuzda lütfen bir doktora danışınız.

annebebeksozluk.com iletişim : info@annebebeksozluk.com