sezaryen doğum

annenin karın bölgesinin bir ameliyatla bebeğin alınarak doğumun gerçekleştirilmesi. normal doğumun gerçekleşmesi mümkün olmayan doğumlarda hem anne hem bebeğin sağlığı için doktor tarafından tercih edilebilir.
sanıldığı gibi tıbbın gelişmesiyle ortaya çıkan yeni bir yöntem değildir, tarihi milat öncesi ve roma dönemine kadar dayanır . ismini julius ceasar'ın bu yöntemle doğmuş olmasından aldığını iddia eden bir efsane de mevcut.
bebek dönmediğinde, bazen açılma olmadığında, bebeğe kordon dolandığında, bebek çok erken geldiğinde gibi gibi pek çok sebepten sezaryen doğum yapılabilir. tabi ki her şeyin normali doğalı iyidir ama çok zorlamanın da anlamı yok, eğer doktorunuza normal doğumu desteklediği konusunda güveniyorsanız ama işler sezaryen olmalı noktasına geliyorsa çok ısrarcı olmamak gerektiğini düşünüyorum. sonuçta doğum süreci zor bir süreç, siz ve bebeğiniz için en sağlıklısı neyse o yapılmalı o yüzden stres yapmadan biraz akışına bırakmalı, ben öyle yaptım o gün ne yapılması gerekiyorsa o şekilde olmalı. kendinizi herhangi bir şeye şartlamamak stres seviyesini düşürür ve işleri kolaylaştırır o yüzden biraz akışına bırakmak iyidir sonradan panik olmamak için.
anneden bağımsız gelişen durumlar yaşandığında doktor yönlendirmesiyle karar verilen ameliyat. ne olursa olsun bir ameliyat olduğunu unutmayın. lohusalığınızda iyileşme süreciniz normal doğuma kıyasla daha uzun olacak ve bir sonraki çocuğunuzu da bu şekilde doğurmak durumunda kalacaksınız. o yüzden bilerek isteerek bir anne tercih etmemelidir. ama anne olarak çocuğunuzun doğumuna şahit olmak istiyorsanız tercihiniz epidural sezeryan olmalıdır.
eskiden ilk çocuk sezaryen ise ikincisi de mutlaka öyle olacak denirdi ama bu olay günümüzde değişti. ilk çocuk sezaryen ikincisi için normal doğum yapabilirsiniz. doktorunuz ile konuşarak en sağlıklısı siz ve bebeğiniz için neyse onu yapmalısınız.

Bu sitede yer alan bilgiler kullanıcıların yorumlarını içermektedir, hiç bir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez. Herhangi bir tıbbi sorununuzda lütfen bir doktora danışınız.

annebebeksozluk.com iletişim : info@annebebeksozluk.com