normal doğum

hamile olduğumu öğrendiğim ilk günden beri aklıma koyduğum doğum yöntemi. doktorlar neredeyse son haftalara kadar doğumu sizinle konuşmuyorlar sanki hep orda kalacakmış gibi sizin de çok fazla gündem yapıp kendinizi germemenizi tavsiye ederim. ama ne istediğinizi bilmeniz ve kararlı olmanız önemli. dayanilamayacak bir acı değil öncelikle onu söylemeliyim doğuma girmeden yarım saat önce tavan yapıyor sadece bu kısımda eşim yanimdaydi ve bana çok destek oldu , doguma girdikten sonrası gercekten kolay ki ben ya dogru nefes alamazsam ya ıkınamazsam diye çok korkuyordum. sadece doğumda sizinle olan ekip çok önemli hemşire , doktor , ebe her kimse ... ben bu konuda çok şanslıydım her şeyi mükemmel yaptığıma doğum boyunca beni inandırdılar , sanki dünyada en güzel doğuran insan bendim :) , dogum yaklaşık 15-20 dakika sürdü ve doğumdan sonra yaşadığım rahatlık gerçekten tarif edilemez bebegi görme anından fln bahsetmiyorum bi arada bildiginiz fiziksel olarak koskoca bir yük kalkıyor cidden üzerinizden. o yüzden normal dogumla ilgili şehir efsanelerine inanmayın kendinize güvenin , benim için normal dogum bebeğime kavuşma yöntemim sizin için de kabus olmasın.

mamas and papas armadillo flip xt 2

bebek arabası seçerken çok zorlanan biri olarak aradığım tüm özellikleri (uzun tente, gözetleme penceresi, ön bar, 180 derece yatış pozisyonu seçeneği, hafiflik, tek elle katlanabilme, şehir içi sürüş konforu, ana kucağı ile kullanılabilme) bir arada bulduğum bebek arabası modeli

bugaboo cameleon

en iyi hareket kabiliyetine sahip ve en konforlu bebek arabalarından bir tanesi.
bebek arabası almadan önce çok denememiz oldu. bebek arabasının bebek için konforlu olması ve sürüş rahatlığı bizim için çok önemliydi.
bebek arabaları içerisinde bugaboo cameleon 3 kadar rahat sürüşe sahip bir bebek arabası daha türkiye’de denemedik. tek elle bile çok rahat sürüşü var ve manevra kabiliyeti muhteşem. farklı yollarda denemelerimiz oldu (toprak, arnavut kaldırım vs.. )ve inanılmaz rahat sürülüyor. bunun yanında geniş oturma şasesi ve geniş güneşliği ile çocuklar için çok rahat. ayrıca kademeli amortisör sistemi de sürüşte hiç sarsmadan ilerlemenizi sağlıyor.
ayrıca bu model bugaboo port bebe ile birlikte satılıyor ve port bebe 6 aya kadar bebeğinizin 3-4 saat kesintisiz ve rahat uyumasına imkan sağlıyor. (ilk aylarda ana kucağında bebeklerin 2 saatten fazla oturması tavsiye edilmiyor)
dezavantajlarına gelirsek; diğer modellere göre daha pahalı bir bebek arabası ama parasına kesinlikle değiyor.ayrıca büyük tekerlekli ve geniş oturma ünitesi sebebi ile katlanması çok kompakt değil, iki parçada katlanabiliyor.

mustela

hamilelikte çatlak önleyici kremler arasında en iyilerinden biri

kidokit

0-6 yaş çocuk gelişimi uygulaması. appstore ve playstoredan indirebilirsiniz. çocuğunuza ait bilgileri girdikten sonra uzmanların hazırladığı gelişim sorularını cevaplıyorsunuz, cevapladıktan sonra çocuğunuzın iyi olduğu ve desteğe ihtiyacı olan alanlar belirleniyor. desteğe ihtiyacı olan alanlar için videolu etkinlik önerileriyle karşılaşıyorsunuz. videoyu izleyip evde kolay hazırlanabilen malzemelerle, etkinliği yapabiliyorsunuz, baskı odasından çıktı alabiliyor, anı albümü oluşturabiliyor, persentil takibi yapabiliyorsunuz. kısacası çocuk büyütürken ihtiyacınız olan herşeyi hap şeklinde bulabileceğiniz uygulama.

mustela

bebek ve anne ürünlerinde uzmanlaşmış fransız kozmetik markası.

http://www.mustela.com/

bebek gelişimi 3. ay

•siz konusunca size güler
•ellerini inceler
bu donemde kol bacak hareketleri artar, kendini tanımaya çalışır
•anne baba gibi yakin kişilerin seslerini ayirt eder
•agladiginda ve huzursuz olduğunda kendisiyle melodik bir ses tonuyla konuşursanız bir süre susup dinler
•agu vb sesler çıkarmaya başlayabilir
•dikey pozisyonda dolaşmaktan keyif alır, bu çevreyi tanıması vr incelemesi için ona fırsat sunmaktır.

blw

blw, ( baby led weaning) bebek liderliginde ek gıdaya geçiş olarak tanımlanabilir. ılk 6 ay yalnizca anne sutu ile beslenmis ( anne sutu olmadiginda formul mama) bebeklerin, ek gidaya gecis donemini bir nevi kendilerinin yonettigi bir yöntemdir. pure, muhallebi tarzi gidalar yerine parmak şeklinde kesilmiş ve buharda haslanmis sebzeler ve meyveler bebegin önüne konularak kendisinin yemesine fırsat verilir. buharda haslanmis sebzeler ve meyveler 3 gun kurali ile verilerek bebekte herhangi bir alerjik durum olup olmadigi kontrol edilir. yaklasik ilk 1,5 ay bu sekilde tadimlarla gecer. daha sonra öğünlere baslanir. ilk sene ana öğün, anne sutu veya formul mamadır. bu yönteme başlamadan önce ailelerde, yiyeceklerin bebeklerin soluk borusuna kaçma endişesi bulunmaktadır. ancak uygun besinler, uygun yumuşaklıkta, bebek kesinlikle dik pozisyondayken verildiğinde böyle bir durum olması beklenmez. yine de eğer bu yöntemle ek gıdaya geçilecekse, (aslında klasik yöntemle başlayacak olanlar için de gerekli) öncesinde ilk yardım videoları izlemekte fayda vardır. daha detaylı bilgiye buradan ulaşılabilir; http://blwturkiye.com/

bebek gelişimi 4. ay

•aa-uu gibi sesleri çıkarmaya başlar
•yüzükoyun yatırınca basını kaldırıp etrafı incelemek isteyebilir
•renkleri ve uzağı görebilir
•ayaklarının üzerine bastırılmak istendiğinde basmayıp bacaklarını karnına dogru ceker
•gece uykuları ilk 3 aya göre daha duzenlidir
•nesnelere uzanmaya başlar
•1. ayda sozu edison refleks olarak yakalama davranışı kaybolur.

kidokit

0-6 yaş çocuk gelişimi uygulaması. appstore ve playstoredan indirebilirsiniz. çocuğunuza ait bilgileri girdikten sonra uzmanların hazırladığı gelişim sorularını cevaplıyorsunuz, cevapladıktan sonra çocuğunuzın iyi olduğu ve desteğe ihtiyacı olan alanlar belirleniyor. desteğe ihtiyacı olan alanlar için videolu etkinlik önerileriyle karşılaşıyorsunuz. videoyu izleyip evde kolay hazırlanabilen malzemelerle, etkinliği yapabiliyorsunuz, baskı odasından çıktı alabiliyor, anı albümü oluşturabiliyor, persentil takibi yapabiliyorsunuz. kısacası çocuk büyütürken ihtiyacınız olan herşeyi hap şeklinde bulabileceğiniz uygulama.

sophie la girafe zürafa

bebekler için diş kaşıyıcı. ham maddesi %100 doğal kauçuktan, boyası gıda boyasından, eni boyu yumuşaklığı bebeğinizin tutabileceği şekilde yapılmış, çok hafif mükemmel diş kaşıyıcı. etraftaki çin malı diş kaşıyıcaları yerine bir tane sophie edinebilirsiniz, bebeğiniz çook sevecek:)

https://www.sophieturkiye.com/sophie-hakkinda.php

normal doğum

ben de nirmal digum yolunda ilerliyorum da daha yaklasik 10 hafta var. bakalim ne karar verecek doktorumuz.

aşerme

aşerme diye bir şey gerçekten var mı? bu soru hep sorulur ve ne yazık ki cevabı, "aşerme diye bir şey yoktur" :))
hamileliğin özellikle ilk haftalarında bazı yiyecekler için tiksinme, mide bulantısı oluşabilir, fakat özellikle gece yarısı kış günü çilek, karpuz aşerme ne yazık ki biraz eski nesilden gelen söylenti.
doktorlar özellikle uyarıyorlar mesela canım çok turşu çekiyor gazına gelip durmadan turşu yememelisin çünkü turşu demek tuz demek, tuz demek ödem demek.

bebekler ilk banyo

hastanede ilk banyosunu hemşireler yaptırdı sonrasında göbeği düşene kadar yıkamanıza gerek yok dediler, göbeği düştükten sonra da 2 gün bekleyip yıkadık. çok keyifli:))

mustela

bebek ve anne ürünlerinde uzmanlaşmış fransız kozmetik markası.

http://www.mustela.com/

Bu sitede yer alan bilgiler kullanıcıların yorumlarını içermektedir, hiç bir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez. Herhangi bir tıbbi sorununuzda lütfen bir doktora danışınız.

annebebeksozluk.com iletişim : info@annebebeksozluk.com