prematüre

gebelik süresini tamamlamadan dünyaya gelen bebek. normal gebelik 38-42 hafta arası sürer eğer ki bir bebek 37. haftadan erken dünyaya geldiyse prematüre denir.
kendi içinde de sınırda prematüre(34-37.hafta), klasik premetüre(30-34. hafta) ve ileri derecede prematüre(26-30. hafta) olarak sınıflara ayrılır.sınırda prematüre doğan bebekler genellikle küvezde kalmaya ihtiyaç duymadan direk annelerinin yanına verilirken klasik prematüreler bir süre küvezde kalmak durumundadırlar.ileri derecede prematüre bebekler ise uzun bir hastane yatışı yanı sıra bazı sağlık problemleriyle mücadele edebilirler.bu haftalardan daha da erken doğan bebeklerin ise yaşama şansı maalesef çok az olsada mucizeler olmuyor değil.kendi tecrübelerime gelecek olursak kızım 34 haftalık olarak dünyaya geldi.doğumdan önce akciğerleri tam olarak gelişmemiş olabileceği için akciğer geliştirici iğne yapılıyor.çok şükür sağlıklı bir şekilde dünyaya geldi fakat hem tedbir amaçlı hemde küçük olduğu için bu bebekler yeterince ememediği ve beslenemediğinden bir hafta küvezde kaldı.prematüre doğumlarda bir anne için en zor olan heralde doğumdan sonra bebeğinizi kucağınıza alamamanız, onu hastanede tek başına bırakıp eliniz boş bir şekilde eve dönmeniz :(

Bu sitede yer alan bilgiler kullanıcıların yorumlarını içermektedir, hiç bir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez. Herhangi bir tıbbi sorununuzda lütfen bir doktora danışınız.

annebebeksozluk.com iletişim : info@annebebeksozluk.com