ovülasyon testi

ovülasyon testi kanda ki lh hormonunu ölçer. (bkz:lh hormonu)
en kolay yöntem idrar ile yapılan hamilelik testleri gibi eczaneden temin edilebilen ovülasyon testidir. kullanımı markadan markaya değişkenlik gösterdiği gibi, genelde akan idrara test çubuğu tutularak yapılır. testlerde genel öneri sabah ilk idrarın kullanılmamasıdır, sonraki idrarları kullanabilirsiniz fakat testi yapmadan 2 saat sıvı almamaya dikkat ederseniz daha doğru sonuç alınır.
eğer test sonucu pozitif çıkarsa bu 24-36 saat içerisinde yumurtlama (övülasyon) olacağı anlamına gelir. bu durumda testi yaptıktan 24 saat sonra cinsel ilişkiye girmeniz doğru olacak ve hamile kalma ihtimalini artıracaktır. kadın yumurtası 24 saat canlı kalırken, spermler insan vücudunda ortalama 2-3 gün canlı kalır, bu sebeple yumurtlama dönemini 2-3 gün ara ile denk getirdiğinizde hamile kalma şansınız en yüksek seviyede olur.
kadın doğum uzmanlarına göre hiç bir güvenilirliği olmayan eczanevi bir ürün. kesinlikle ciddiye almıyorlar.

Bu sitede yer alan bilgiler kullanıcıların yorumlarını içermektedir, hiç bir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez. Herhangi bir tıbbi sorununuzda lütfen bir doktora danışınız.

annebebeksozluk.com iletişim : info@annebebeksozluk.com