normal doğum

hamile olduğumu öğrendiğim ilk günden beri aklıma koyduğum doğum yöntemi. doktorlar neredeyse son haftalara kadar doğumu sizinle konuşmuyorlar sanki hep orda kalacakmış gibi sizin de çok fazla gündem yapıp kendinizi germemenizi tavsiye ederim. ama ne istediğinizi bilmeniz ve kararlı olmanız önemli. dayanilamayacak bir acı değil öncelikle onu söylemeliyim doğuma girmeden yarım saat önce tavan yapıyor sadece bu kısımda eşim yanimdaydi ve bana çok destek oldu , doguma girdikten sonrası gercekten kolay ki ben ya dogru nefes alamazsam ya ıkınamazsam diye çok korkuyordum. sadece doğumda sizinle olan ekip çok önemli hemşire , doktor , ebe her kimse ... ben bu konuda çok şanslıydım her şeyi mükemmel yaptığıma doğum boyunca beni inandırdılar , sanki dünyada en güzel doğuran insan bendim :) , dogum yaklaşık 15-20 dakika sürdü ve doğumdan sonra yaşadığım rahatlık gerçekten tarif edilemez bebegi görme anından fln bahsetmiyorum bi arada bildiginiz fiziksel olarak koskoca bir yük kalkıyor cidden üzerinizden. o yüzden normal dogumla ilgili şehir efsanelerine inanmayın kendinize güvenin , benim için normal dogum bebeğime kavuşma yöntemim sizin için de kabus olmasın.
pilates ve canım doktorum sağolsun, kolaylıkla hallettim bu işi de :)
tabiki normal doğum en iyisi, eğer her şey yolundaysa bebeğinizi en doğal yoldan dünyaya getirmek hem siz hem bebeğiniz için büyük rahatlık olacaktır. fakat her şey yolunda giderse tabi.. ben son haftalara kadar bekledim ve bebeğim dönmedi, bu sebeple sezaryen doğuma mecbur kaldık. tabi bebeğin kilosu da önemli benim bebeğim 40. haftayı beklesen 4-4,5 kg olacaktı ve 4 kg üzerindeki bebeklerde sizin de kemik yapınıza bağlı olarak normal doğum çok kolay olmayabilir. önceliğiniz normal doğum olmalı ama doktorunuz ile konuşup normal doğum için her şeyin yolunda olduğuna emin olmalısınız.
ben de nirmal digum yolunda ilerliyorum da daha yaklasik 10 hafta var. bakalim ne karar verecek doktorumuz.
tabiki normal doğum. bebeğin sağlıklı gelişimi için gerekli. annenin kolay toparlayıp daha kolay kilo vermesine yardımcı olur. emzirmek isteniyorsa emzirmek sıkıntı oluşturmaz ( karninizda bir kesik olmadığından). bütün ağrı ve sikintilarinizdan kurtuldugunuz doğum anı ise paha biçilemez bir duygu.
bazen isteseniz de olamayan. 40+1’de 12 saatlik suni sancı ve 8 cm’lik açılma sonrası bebeğimin başının doğum kanalına inmemesi neticesinde sezaryenle doğum yapmak durumunda kaldım. yani bir nevi siz herhangi bir doğum şeklini çok isteseniz de normal doğum ya da sezaryen konusunda son sözü söyleyen yine bebeğiniz oluyor. aklınızda bulunsun.
1 ay önce tecrübe ettiğim doğum yöntemi.. sağlık problemi olmadıkça normal doğurmak istemiştim istediğim de oldu.. 3 gün sancı 3 uykusuz gece, doğumun olduğu gün yemek verilmemesi, daha sonra suyun da yasaklanması, aşırı yorgunluk suni sanci, sonrasında epidural anestesi... doğum sonrası o dikislerin dikilisini gayet net hissetmem, sonradan çektiğim dikiş ağrıları 10 gün oturamamam.. bana hep sezeryan çok kötü normal doğum harika diye anlatıldı.. hele ki normal doğumun sonrası mükemmel hemen ayağa kalkar, mutlu mesut çocuğuna bakarsin dendi.. ben de pembeler içinde bir normal doğum sonrasi bekledim. yok arkadaşlar, 10 gün çektiğim acıyı, tuvalet yapamayislarimi, oturamayislarimi, onu geçtim yatakta sağa sola donemeyislerimi ben bilirim.. üstüne eklenen şişkinlik-su toplamasi, ayağıma üstüne hiçbirşey olmaması..
hangi doğum türünün iyi olacağı rahat olacağı gerçekten belli olmayabiliyor yani. tabiki yine sağlık sıkıntısı yoksa normal doğumu savunurum en azından ilk çocuk için. ama kafanızda sezeryani çok kötü normal doğumu çok normal ya da üst seviye birseye koymayin derim..
işlem bittikten sonra etrafındaki herkesten tebrik alacağın garantidir. artık normal doğum yapan kalmadı malum.
bebek sağlıklı doğsun da normal olsun sezeryan olsun fark etmez dediğim doğum tipidir. su da doğum yapıldığında acı azalıyor
1. de bir daha çocuk sahibi olmaya bile tövbe ettiren bir deneyimden sonra ocak 2019 ta 2. oğlumu da kucağıma aldığım doğum şekli..
ve yaşadığım 2 deneyim sonucunda net bir şekilde söyleyebilirim ki normal doğumun gerçekten bir doğum mu yoksa bir travma mı olacağı sizinle ilgili..
evet sevgili normal doğum yapmayı düşünen ama çok korkan gece gündüz sürekli bunu düşünüp araştıran içinde normal doğum ibaresi geçen tüm yazı,makale ve yorumları tekrar tekrar okuyup videoları tek tek izleyen kardeşim yalnız değilsin :) ve yalnızca sen istersen gerçekten istersen bunu başarabilirsin buraya kadar tamamsa gerçekten istediğinden eminsen 2. çok önemli nokta doğum yaparken sana yardımcı olacak işinin ehli insanlar..bunları bulduğuna da eminsen kendine güven görürsün bak çok kolay olacak ve hep şunu düşün birileri ki ülkemizde milyonlarca kadın (dünyayı düşünürsen çok daha fazla) yapıyorsa hem de defalarca sen neden yapamayasın ki..
normal doğum topluma malolmuş kişiler, ünlüler tarafından desteklenmelidir. örneğin ingiltere'de prenses kate 3 bebeğini de normal doğumla dünyaya getirmiştir. sadece ingiltere'nin değil tüm dünyanın da dikkatini çeken tercih, öncelikle ingiltere'de sonra da dünyada normal doğum tercihini artırmıştır. 2019 yıl sonu verilerine göre ingiltere sezeryana göre daha fazla normal doğum tercih edilen bir ülke konumuna gelmiştir. bu da toplum sağlığı için çok önemlidir.

Bu sitede yer alan bilgiler kullanıcıların yorumlarını içermektedir, hiç bir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez. Herhangi bir tıbbi sorununuzda lütfen bir doktora danışınız.

annebebeksozluk.com iletişim : info@annebebeksozluk.com