montessori

montessori eğitimi yaklaşık 100 yıl önce italya'da ortaya çıkmış. genelde okul öncesi 3-6 yaş çocuklar için tasarlanmış ve çocuğun kendini geliştirebileceği, özgürce davranarak kendi kararlarını alabileceği ve kendine yetebileceği özel bir ortam yaratılarak eğitilmesini amaçlar.
ödül - ceza yöntemlerini kullanmaz, çocuk kendi kararlarını herhangi bir ödül veya ceza mekanizması olmadan sonuçlarını yaşayarak görür.

türkiye'de de okul öncesi montessori eğitimi veren eğitim kurumları vardır.

istanbul erenköy'de küçük kara balık en bilinen montessori okullarından biri.
birebir uygulamasanız da araştırmanızı tavsiye ettiğim yöntem. mutlaka size yakın gelecek bir şeyler bulacaksınız. bebek odası düzenleme için bile tavsiyeler var ve benim çok hoşuma gitmişti. çocuklarınızın kendine yetebilmesi, kendi işlerini kendilerinin yapabileceği ortamlar hazırlamak bu yönteme göre özgüvenlerini geliştirici ve destekleyici birer unsur. mesela dolaplar yatak odasındaki eşyalar çocuklarınızın boyuna göre olmalı, bu sayede her şeye mesela kıyafetlerine kendileri yetişebilir, yataklarına kendileri yatıp kalkabilir ve bu da onların aslında kendi kararlarını verip birey olarak hissetmelerine olanak sağlar. örnek bir resim ekliyorum..

bakınız mutlu panda montessori anaokulu:) bayılıyorum bu okula felsefeleri ve uygulama biçimleri harika gerçek montessori eğitimi için böyle uzmanlaşan okullara ihtiyaç çok..

Bu sitede yer alan bilgiler kullanıcıların yorumlarını içermektedir, hiç bir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez. Herhangi bir tıbbi sorununuzda lütfen bir doktora danışınız.

annebebeksozluk.com iletişim : info@annebebeksozluk.com