hamilelikte yenilebilecek balıklar

hamilelik süresince hem yüksek protein içeriği hem de doğal bir omega kaynağı olması sebebiyle haftada minimum 1-2 kere balık yenmesi tavsiye edilir. hamilelik döneminde yiyeceğiniz balıklarda dikkat etmeniz gereken en önemli şey bebeğiniz ve sizler için zararlı olacak civa türü ağır metalleri içermemesidir. bu ağır metaller genellikle yoğun sanayisi olan bölgelerde bulunan dip balıklarında bulunur.

köpek balığı, kılıç balığı, kalkan, kral uskumru, orkinos gibi büyük derin su balıkları fazla civa bulundurabilir, hamilelik döneminde tüketiminden kaçınmak gerekir.

hamilelikte daha çok hamsi, sardalya, istavrit gibi yüzey balıkları ve somon gibi kolay bulunabilen ve az civa içeren balıklar tercih edilebilir. ayrıca mevsiminde lüfer, levrek, çupra, uskumru gibi balıkları da tüketebilirsiniz fakat bu balıkların nerede avlandıkları önemlidir, büyük balıkları ayda 1-2 kereyi geçmemek kaydıyla tüketmekte bir sorun olmaz.
ben hamileliğimde bolca somon yedim, zaten piyasada ki somonların çoğu norveç ve güvenilir aynı zamanda en faydalı olanlarından somon. özellikle sonbaharda hamile değilseniz ilk bahar ve yaz aylarında somon ile beslenmek balık ihtiyacını baya karşılayacaktır.
dip balıklarından kaçının...

Bu sitede yer alan bilgiler kullanıcıların yorumlarını içermektedir, hiç bir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez. Herhangi bir tıbbi sorununuzda lütfen bir doktora danışınız.

annebebeksozluk.com iletişim : info@annebebeksozluk.com