hamilelikte şeker yükleme testi

hamilelikte şeker yükleme testi genelde hamileliğin 24-28. haftalarında aç karnına ve şeker yüklemesi sonrası kandaki şeker değerlerinin ölçülmesiyle yapılır. canan karatay'ın yarattığı polemikler yüzünden çok tehlikeli bir test algısı yaratıldı ama yapılmamasının sonucunda eğer hamilelik şekerinizin varlığından bihaber kalırsanız sonuçları daha çok daha tehlikeli olabilir. test sırasında genelde 50gr şeker veriliyor ve bu şeker büyük bir dilim pasta veya iki dilim baklavaya eş değer.
bu testi yaptırmak için aç olmanız gerekiyor, su bile içmemelisiniz. ben randevumu sabah 8:30 a almıştım. rahat olmuştu malum hamileyken aç durmak zor zanaat.

test 3 aşamadan oluşuyor. önce damar yolu açılıp sizden kan alıyorlar. ardından 50 ya da 75 gr şeker içeren bi sıvı veriyorlar. genelde 50 gr veriyorlar. 1. derece şeker hastası yakınınız varsa yüksek risk grubunda olduğunuzdan 75 gr veriyorlar. bu şekerli suya benzeyen şeyi içtikten 1 saat sonra tekrar kan veriyorsunuz. 1 saat sonra 3. kez kan veriyorsunuz ve test tamamlanmış oluyor.
hamilelikte beni en çok geren olaylardan biri . cunku 7 ay boyunca uzak durduğum midemi bulandıran şeylerin basında tatlı geldi -7. aydan sonra isler tersine dönse de :)- yaptırmamayi düşündüm ve istedim ancak doktorum yaptırmadigim takdirde her gün şekerimi ölçüp kendisine bildirmem gerektiğini söyleyince mecbur kaldım . biraz bas donmesi ve mide bulantısına sebep oluyor, eğer çalışıyorsanız o gün izin alın mutlaka ve kesinlikle yalnız gitmeyin derim . dip not : hemşire yüklenen şekerin -50 gr -3 dilim baklavaya denk geldiğini söylemişti.
son dönemde sosyal medyada yayılan ve özellikle televizyonun meşhur simalarından canan karatay'ın insanlarda kafa karışıklığı yaratacak açıklamalar yaptığı durum, fakat korkmaya hiç gerek olduğunu düşünmüyorum, yapılmaması daha büyük sıkıntılar yaratabilir, sonuçta belki şekeriniz var ve bilemeyeceksiniz.
altı üstü 2 dilim baklava hamilelik döneminde kim yemez ki bu oranda şeker:)
testte çok kolay sabaha alın randevunuzu, aç karnına ölçüm yapıyorlar sonra da şeker yüklemesi yapıp bir saat sonra tekrar kan alıp değerlere bakıyorlar o kadar.
haftasonu sabah saatlerinde giderseniz daha kolay olur sizin için, ama hazırlayın kendinizi bildiğin aşırı şekerli su içiliyor, tadı çok güzel değil.
doktorların bu duruma farklı bakış açıları olabiliyor. eğer yapılmasına çok taraftar değilseniz doktorunuz kilo alımınızı, hamileliğinizden önceki kilonuzu,ailenizdeki şeker geçmişini tehlikeli bulmuyorsa yaptırmayabilirsiniz. kısacası bana yapılmadı. ancak bir hafta içinde 3 gün boyunca açlık ve tokluk şekerimi sabah akşam ölçmek durumunda kaldım. verilere göre sorun olmadığı için yapılmasına gerek duyulmadı.
ısvicre de bu testi yapmadan once bir kan testi yapiyorlar. cikan sonuclara gore seker yuklemesi yapiliyor. bir cok arkadasim gebeliginde hic seker yuklemesi yaptirmadi mesela. ama benim kan sonucumdan sonra yaptirdilar. turkiye'de neden boyle yapilmiyor anlamiyorum.
sabah aç karna o kadar şekerli içen hemen herkesin şekeri yüksek çıkar sanki. önce rutin açlık-tokluk bakılsın, gerekliyse bu test yapılsın.
ben şeker hastasıyım bende nasıl olacak acaba
şeker hastalarında hamile kalmadan önce doktoruyla hamilelik döneminde kullanılacak ilaçlar ve diğer önlemleri görüşmesi gerekmektedir, zaten şeker hastası olanlarda şeker hastalığı hamileliğin başından beri kontrol edilir.
şeker yüklemesi eşimle birlikte kararsız kaldığımız konulardan birisi... canan karatay ın yorumları oldukça dikkat çekici fakat eczacı bir arkadaşın yorumuyla -bilmem doğru bilmem yanlış- iki dilim baklavadaki şekerle aynı oranda yükleme yapıldığıydı. nasılsa iki dilim baklavayı hayli hayli tüketiyorum diyerek yaptırdığımız yüklemede herhangi bir sıkıntı olmadığı anlaşıldı.

Bu sitede yer alan bilgiler kullanıcıların yorumlarını içermektedir, hiç bir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez. Herhangi bir tıbbi sorununuzda lütfen bir doktora danışınız.

annebebeksozluk.com iletişim : info@annebebeksozluk.com