hamilelikte safra kesesi ağrısı

hamilelikte progesteron hormonunun artmasıyla safra kesesi de kendini salar ve safra kesesinde taş oluşumu riski artar. safra kesesi ağrısı karın ve sırt bölgesinin sağında şiddetli bir şekilde saplanan ağrılar ile kendini gösterir. ağrı şiddetiyle uyutmaz, iştah kesilmesine hatta kusmaya sebep olabilir.
ne yazık ki safra kesesi ağrısını kesmenin kolay bir yolu yok, hamilelikte kullanılabilen ağrı kesiciler de çok hafif kalır ama ağrıları azaltmak için izleyeileceğiniz bir kaç yol var:
-yağlı yiyeceklerden uzak durun, yağlı yemekler safra kesesini iyice zorlar
-ılık bir duş ve sıcak kompres ağrıyı biraz hafifletir
-bal ve rezenenin iyi geldiği söyleniyor

yine de çekilecek bir ağrı değil kesinlikle doktorunuza danışın, hamileliğin ara dönemlerinde ameliyat kararı bile verebilir doktor gerekli görürse.
gece boyu uyutmayan, üstelik midenizi bozan resmen oturarak sabah ne zaman olacak diye kıvrandırmış ağrıdır. mutlaka hem kadın doğum uzmanına hem de bir dahiliye uzmanına görünün ihmale gelmez, ultrason ile safra kesenizi inceleyip teşhis koyuyorlar.

Bu sitede yer alan bilgiler kullanıcıların yorumlarını içermektedir, hiç bir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez. Herhangi bir tıbbi sorununuzda lütfen bir doktora danışınız.

annebebeksozluk.com iletişim : info@annebebeksozluk.com