hamilelikte çatlaklar

hamilelik döneminde hormonların etkisi ve kilo artışına bağlı olarak özellikle karın alt bölgesinde meydana gelen cilt deformansyonu. çatlakları önlemek konusunda çok tartışma var, genetik yatkınlık önemli bu sebeple etkiler bir yere kadar azaltılabiliyor. fazla kilo almamak, günde en az 2-2,5 lt su içmek yine karın, göğüs basen gibi bölgelere nemlendirici uygulamak çatlakları önlemeye büyük oranda yardımcı. (bkz:lierac) (bkz:mustela)
mutlaka hamileliğin 3. en geç 4. ayından sonra nemlendirici kremler,jeller günde bir kez kullanılmalı. zeytinyağlı duş jeli ya da sabun duş sırasında kullanılabilir.sadece göbek çevresinde değil aynı zamanda kalçada, bacak arkalarında da kilo alımı sebebiyle oluşabiliyor. kremi o bölgelere de uygulamakta fayda var.
hamilelik çatlakları oluşmaması için çatlak kreminin masaj yapılarak uygulanmasına dikkat edilmeli. kaşıntı ise çatlakların habercisi olabilir.
özellikle annelerinize çatlak olup olmadığını sorun ve varsa o bölgelere krem ve masaj uygulamasına özen gösterin. çünkü genetik olduğu biliniyor

Bu sitede yer alan bilgiler kullanıcıların yorumlarını içermektedir, hiç bir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez. Herhangi bir tıbbi sorununuzda lütfen bir doktora danışınız.

annebebeksozluk.com iletişim : info@annebebeksozluk.com