hamilelik 7. hafta

bebeğin hızla büyümeye devam ediyor! baş bölgesinden popoya kadar olan uzunlığu 4-5 mm civarına ulaştı bile. bu hafta hamileliğin 2. ayına dahil yani hala ilk trimesterin içindesin.
bu hafta bebeğinizin;
*fotoğrafta da görebileceğin gibi kol ve bacak çıkıntıları oluşuyor
*ağzı, dili, sindirim ve boşaltım sistemi gelişiyor.
*kalbi atmaya başladı


hamilelik 7. hafta semptomları

5-8. haftalar arasında yaklaşık aynı şeyler hissedilir çünkü hala hamileliğinin ikinci ayındasın ve hamilelik şikayetlerinin en yoğun olduğu haftalar.
**yorgunluk ve halsizlik: 5-6. haftalarda başlayan halsizlik devam diyor olabilir, kendini zorlama ve mümkün olduğunca dinlen.
**mide bulantısı & kokulara hasasiyet: mide bulantısı genelde anne adaylarına 5-8. haftalar arası en kötü dönemini yaşatır. genellike 10-12. hafta ile rahatlama olacaktır. biraz sabretmen ve mide bulantısına iyi gelecek tavsiyeleri okuman lazım. (bkz:hamilelikte mide bulantısı çözümleri)
**göğüslerde hassasiyet: göğüs hassasiyetin devam edecektir çok normal bir durum, hatta hamileliğinin son zamanlarına kadar sürebilir. göğüslerin kendini süt vermeye hazırlıyor:)
**gaz ve şişkinlik: mide bulantısı yanında progesteron hormonu sebebi ile gaz ve şişkinlik oluşabilir.
** cildinde hafif akneler çıkabilir, tamamen hormonların etkisi kafana takmana gerek yok hepsi geçecek.

hamilelik 7. hafta bebeğin ultrason görüntüsü:hamilelik 7. hafta neler yenmeli:
eğer mide bulantın varsa kendini çok zorlama, sana iyi gelecek besinleri tüketmeye çalış. fakat genel anlamda dengeli ve sağlıklı beslenmek çok önemli. bu haftalarda özellikle kalsiyum ağırlıklı beslenmek bebeğinin kemik gelişimini destekleyecektir. özellikle süt-peynir-yoğurt

hamilelik 7. hafta yapılması gerekenler:
* hala doktora gitmediysen gitmelisin, doktorun muhtemelen idrar ve kan testleri isteyecektir.
* beslenmene dikkat et ve kötü alışkanlıklarını mutlaka bırak
*folik asit almaya devam et ve doktoruna alınması gereken vitaminleri sor.
*sakın doktoruna danışamadan ve reçetesiz ilaç kullanma

Bu sitede yer alan bilgiler kullanıcıların yorumlarını içermektedir, hiç bir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez. Herhangi bir tıbbi sorununuzda lütfen bir doktora danışınız.

annebebeksozluk.com iletişim : info@annebebeksozluk.com