hamilelik 5. hafta

bu hafta hamileliğinin artık resmen başladığı hafta! 5.hafta hamilelik bebeğin rahme yerleştiği hafta.
büyük bir hızla gelişmeye devam etse de hala çok küçük:) öncelikle kalbi gelişmeye başlıyor ve doktorda ilk duyacağın ses kalp atışı olacak ama biraz daha zamana ihtiyacı var henüz çok küçük, doktora gitsen bile ancak vajinal ultrason ile görüntüleme yapılabilir ki bazen o bile mümkün olmayabilir.

hamilelik 5. hafta semptomları:
5. haftada artık bebeğin belirtiler vermeye başlayacak, bu belirtileri aşağıda sıralayacağız fakat henüz hiç bir şey hissetmiyor olman da normal fakat hazırlıklı ol kısa zamanda belirtilerin başlaması muhtemel:)
bütün bu rahatsızlıkların geçmesi için zaman vermelisin. ayrıca her kadın kendine göre farklı çözümler bulabilir, yine de başka annelerin tecrübelerini okuyup deneyerek kendin için en iyi yolu bulmaya çalışabilirsin.

**göğüslerde değişim: göğüslerde şişlik, ağrı, hassiyet gibi rahatsızlıklar ve değişimler kadınlar arasında baya yaygındır ve 5. haftanın en belirgin belirtilerindendir.
**sık sık idrara çıkma: başlarda çok sık olmayabilir ama hamileliğin genel problemlerinden özellikle son aylarda tuvalet ihtiyacı baya artıyor.
** halsizlik ve yorgunluk: ne yazık ki kimilerinde 5. haftada başlayan ve yaklaşık 10-11. haftaya kadar devam etmesi muhtemel durum:( sürekli uyuma isteği, bir türlü dinlenememe halsizlik sık karşılaşılan durumlardan, çok kesin çözümleri yok fakat sayılı gün geçiyor:)
**mide bulantısı ve kokulara hassasiyet: yine hamileliğin en bilinen semptomlarından mide bulantısı ve koku rahatsızlığı bu hafta başlayabilir. çok sevdiğin kokular yemekler, çok kötü hatta nefret etme noktasında olabilir.

hamilelik 5. hafta bebeğin ultrason görüntüsü:


hamilelik 5. hafta yapılması gerekenler:
**sağlıklı beslenmeye başlamalısın. hamilelik beslenme şekillerini araştır.
**doktor randevusu ayarlamadıysan hala ayarlamalısın
**folik asit almaya devam et

Bu sitede yer alan bilgiler kullanıcıların yorumlarını içermektedir, hiç bir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez. Herhangi bir tıbbi sorununuzda lütfen bir doktora danışınız.

annebebeksozluk.com iletişim : info@annebebeksozluk.com