hamilelik 1. hafta

hamilelik 1. hafta:
40 haftalık yani 9 ay 10 günlük hamilelik süreci tıbbı gebelik hafta hesabı ile son adet tarihinizin ilk günü ile başlar, bu sebeple aslında regl olduğunuz hafta hamileliğinizin 1.haftasıdır. yani aslında hamile değilsiniz.
bu adet dönemini takiben aynı ay içerisinde gerçekleşen yumurtlama ile (yine tıbbi gebelik hafta hesabında adet tarihinin ilk gününden itibaren 14. gün olduğu varsayılır) eğer ki döllenme gerçekleşirse, yaklaşık 4. haftada kişi adet gecikmesi ile birlikte hamile olup olmadığını öğrenebilir ve bu demek oluyor ki, hamile olduğunu öğrendiğinde yaklaşık 4 haftalık hamile olacaktır.
mesela adet gününüz 2 gün geciktiğinde doktora giderseniz, doktor kan testi yapıp size son adet tarihinizi soracaktır ve ona istinaden muhtemelen 4 haftalık hamile olduğunuzu hesaplayacaktır.

hamilelik 1. hafta semptomları:
hamilelik 1. hafta aslında hamile olmadığınız hafta olduğu için semptomlarınız adet döneminizdir.
*kanama
*sırt ve kasık ağrısı
*baş ağırıs
*hormonların etkisi ile aşırı değişken ruh hali

hamilelik 1. hafta anne karnı:
bu hafta adet döneminiz olduğu için vücudunuz geçen ay ın yumurtasını bırakmakla kalmıyor, üstelik kendisini yeni yumurtlama dönemine hazırlıyor. belki de bu yeni gelecek olan yumurta döllenip büyüyüp sizin bebeğiniz olacak!

hamilelik 1. hafta yapılması gerekenler:
* eğer hamile kalmak istiyorsanız; sigara ve alkol gibi zararlı maddelerden uzaklaşmalısınız.
*doktorunuza danışarak 400 mlg folik asit almaya başlayabilirsiniz.
*yumurtlama gününüzü doğru hesaplamak hamile kalma ihtimalinizi artırmak açısından çok önemlidir, bu sebeple bir takvimde adet başlangıç ve bitiş tarihlerinizi not almaya başlayabilirsiniz.

Bu sitede yer alan bilgiler kullanıcıların yorumlarını içermektedir, hiç bir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez. Herhangi bir tıbbi sorununuzda lütfen bir doktora danışınız.

annebebeksozluk.com iletişim : info@annebebeksozluk.com