doğum izni

iş kanununa göre belirlenmiş, annelerin doğum öncesi ve sonrasında hakkı olan ücretli ve ücretsiz izinler.

her anne doğum öncesi 8 hafta ve doğum sonrasında 8 hafta olmak üzere 16 haftalık ücretli izne hak kazanır. doktorunuzdan alacağınız çalışabilir raporu ile doğum öncesi 3. haftaya kadar çalışıp, çalıştığı ek süreyi doğum sonrası ücretli iznine ekleyerek 13 haftaya kadar çıkarabilir. 16 haftalık sürenin devamında annenin talebiyle 6 aya kadar ücretsiz izin verilir.

ayrıca 2016'da yasaya eklenen bir maddeyle ilk doğumda 60, ikinci doğumda 120, üçüncü ve sonraki doğumlarda 180 güne kadar anne haftalık çalışma saatinin yarısı kadar ücretsiz izin kullanabilir.

bir de baba izni var ama babalık izni hepi topu 5 gün.

bunlara ek olarak bir de süt izni var işe döndükten sonra.
ücretli izin sonrası işe dönmek zorunda olan anneler. daha bebeğiniz 3 aylık civarı. belki emziriyorsunuz belki mama veriyorsunuz. ama sağlık bakanlığı sloganını unutmuyoruz. ilk 6 ay anne sütü! eee işe döndüm sağıcam ama sağıcak yer yok iş yerlerimizde! ücretli izin doğum sonrası kesinlikle 6 ay olmalı! annelerin de adil standartlarda mesleklerini sürdürmeye hakkı olmalı!
özel firmalar bazen ücretsiz izinde sıkıntı çıkarabiliyor fakat bu sizin yasal hakkınız ve bebeğiniz en azından 6 aylık olana kadar yanında olmak istemeniz çok normal. yasal haklarınızı sonuna kadar savunun ve kullanın, hiç bir şey bebeğinizden ve sizden önemli değil. ayrıca part time çalışma opsiyonu da imkanı olan anneler için önerilir. neredeyse öğlene kadar çalışıp sonrasında bebeğiniz ile olabilirsiniz.
almanya'da dogum sonrasi ucretsiz izin 1 yil. 2 ile 3 yil ise maasin yuzde 70 ini almaniz sartiyla kismen ucretli. almanya kalabalik nufusuna ragmen, dogum sonrasi annelere tanidigi haklar sebebiyle dunyada tek olabilir. keza isvicre'de de turkiye de oldugu gibi toplam dogum izni 4 aydir.
almanya'da yasayan ve su anda dogum izninde olan biri olarak, gercekten dogumdan sonraki destegin sahane oldugunu soyleyebilirim. yanlis bilgilendirme olmamasi acisindan; almanya'da dogumdan sonra 14 ay ucretli izin hakkiniz var. yalniz dogum iznini sadece anne degil, baba da alabilir veya anne ve baba bu 14 ayi paylasabilir. mesela ben 12 ay , esim 2 ay toplamda 14 ay dogum izni aldik. (bu ucretli izin doneminde maasinizin %70ini devlet size oduyor.) bu donemden sonra ebeveynlerden biri istedigi takdirde 1 yada 2 sene daha ucretsiz izin alabiliyor.

Bu sitede yer alan bilgiler kullanıcıların yorumlarını içermektedir, hiç bir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez. Herhangi bir tıbbi sorununuzda lütfen bir doktora danışınız.

annebebeksozluk.com iletişim : info@annebebeksozluk.com