demir takviyesi

dünya sağlık örgütü tarafından 6-23 ay arası bebeklere demir takviyesi tavsiye ediliyor. üşenmedim gerçekten dünya sağlık örgütü tarafından hazırlanmış ilgili raporu buldum merak edenlere:
http://www.who.int/nutrition/publications/micronutrients/guidelines/daily_iron_supp_childrens/en/

demir takviyesi ile ilgili şöyle diyor ilgili rapor :
"daily iron supplementation is recommended as a public health intervention in infants and young children aged 6–23 months, living in settings where anaemia is highly prevalent,for preventing iron deficiency and anaemia (strong recommendation, moderate quality of evidence)"

yani anemi görülen bölgelerde 6-23 ay arası bebeklerde günlük demir takviyesi tavsiye edilir. uygun demir takviyesi için doktorunuza danışmanız lazım ama ülkemizde satılan çoğu demir takviyesinde paraben mevcut, özellikle paraben içermeyen bir demir takviyesi istediğinizi belirtmeyi unutmayın.

(bkz:sidefer damla)
bebeklerde demir eksikliği sık karşılaşılan bir durum. bu sebeple 6-24 ay arası demir takviyesi kullanılması tavsiye ediliyor.
demir takviyesi kullanırken süt ve süt ürünleri ile birlikte vermemeye dikkat etmeliyiz çünkü süt ürünleri demir emilimini azaltıyor. fakat c vitamini ile vermek demir emilimini artırıyor.
kırmızı et, yumurta sarısı, pekmez gibi besinlerin demir oranı yüksektir mümkün olduğunca tüketilmesi gerekir hem anne hem bebek tarafından.
ayrıca anne sütü en önemli demir takviyesi, annenin aldığı demir direk bebeğe geçiyor.
demir eksikliğinde karşılaşılan durumlar;

büyüme ve gelişme geriliği,
ağızda ve ciltte yaraların çıkması,
huzursuzluk,
soluk cilt,
dikkat azalması,
çabuk yorulma,
sık sık hastalanma,
sinirlilik,
halsizlik
kasların güçsüzleşmesi gibi belirtileri vardır.
ilk bir yıl kullandık, sonrasında doktorumuz kan değerlerine bakarak artık kullanmamıza gerek olmadığını söyledi.

Bu sitede yer alan bilgiler kullanıcıların yorumlarını içermektedir, hiç bir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez. Herhangi bir tıbbi sorununuzda lütfen bir doktora danışınız.

annebebeksozluk.com iletişim : info@annebebeksozluk.com