çiğ süt vs pastörize süt

her şeyin doğalı, işlem görmemişi iyidir algısı sebebiyle özellikle bebeğine ve çocuğuna en iyisini yedirmek isteyen anneler çiğ süt pastörize veya uht sütten daha iyidir diye düşünerek çiğ süt tüketimine yöneliyor.

pastörizasyon veya uht işlemi nedir; sütün çok kısa sürede yüksek sıcaklığa getirilip yine çok kısa sürede ısısının düşürülmesi işlemi. bu işlem sırasında sütteki bütün bakteriler ölüyor.

çiğ süt içinde e.coli, salmonella, listeria bakterileri görülebilir. amerika'da yemek kaynaklı salgınların 81%'i çiğ süt satışının yasal olduğu eyaletlerde görülmüş. özellikle çocuklar ve yaşlılar gibi bağışıklık sistemi düşük olanlar risk altında.

çiğ sütü tüketmeden önce içindeki bakterileri öldürmek için kaynatmanız gerekiyor, bu yöntemde hem bütün bakterileri öldürüp öldürmediğinizden emin olamayacaksınız, hem de en nihayetinde yaptığınız işlem pastörizasyondan farklı değil.

konu ile ilgili bir kaç kaynak :

https://www.cdc.gov/foodsafety/pdfs/raw-milk-infographic2-508c.pdf
https://www.foodsafety.gov/blog/raw-unpasteurized-milk

Bu sitede yer alan bilgiler kullanıcıların yorumlarını içermektedir, hiç bir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez. Herhangi bir tıbbi sorununuzda lütfen bir doktora danışınız.

annebebeksozluk.com iletişim : info@annebebeksozluk.com