blw

blw, ( baby led weaning) bebek liderliginde ek gıdaya geçiş olarak tanımlanabilir. ılk 6 ay yalnizca anne sutu ile beslenmis ( anne sutu olmadiginda formul mama) bebeklerin, ek gidaya gecis donemini bir nevi kendilerinin yonettigi bir yöntemdir. pure, muhallebi tarzi gidalar yerine parmak şeklinde kesilmiş ve buharda haslanmis sebzeler ve meyveler bebegin önüne konularak kendisinin yemesine fırsat verilir. buharda haslanmis sebzeler ve meyveler 3 gun kurali ile verilerek bebekte herhangi bir alerjik durum olup olmadigi kontrol edilir. yaklasik ilk 1,5 ay bu sekilde tadimlarla gecer. daha sonra öğünlere baslanir. ilk sene ana öğün, anne sutu veya formul mamadır. bu yönteme başlamadan önce ailelerde, yiyeceklerin bebeklerin soluk borusuna kaçma endişesi bulunmaktadır. ancak uygun besinler, uygun yumuşaklıkta, bebek kesinlikle dik pozisyondayken verildiğinde böyle bir durum olması beklenmez. yine de eğer bu yöntemle ek gıdaya geçilecekse, (aslında klasik yöntemle başlayacak olanlar için de gerekli) öncesinde ilk yardım videoları izlemekte fayda vardır. daha detaylı bilgiye buradan ulaşılabilir; http://blwturkiye.com/
denemelere başladık, çok bir şey yedikleri söylenemez ilk başta bu şekilde:) sadece her yer, üst baş aşırı batıyor ama kendi kendine yemeyi öğretmek için sabrederek yavaş yavaş ilerlemesini beklemek lazım.
blw çabalarını ilk başta gereksiz görsem de kesinlikle çocukların kendi kendine yemek yemeye teşvik edilmesi gerekiyor ve blw yöntemlerini birebir kullanmayacaksanız da genel öğretileri çok faydalı.

her yemek saatinde zorla oturtulup ağzına yemek tıkılmaya çalışılan bir çocuktansa kendisi oturup yemekleri keşfedip keyifle yiyecek bir çocuk hayal edin :)

pupa yayınlarından çıkan bir kitap vardı konuyla ilgili bize yardımcı oldu. dediğim gibi birebir kullanmasak bile yemek konusunda çok yardımını gördük.

Bu sitede yer alan bilgiler kullanıcıların yorumlarını içermektedir, hiç bir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez. Herhangi bir tıbbi sorununuzda lütfen bir doktora danışınız.

annebebeksozluk.com iletişim : info@annebebeksozluk.com