bebekler ilk banyo

ilk banyosunu bebeğinize ne zaman yaptırdınız? normal doğumlarda 3-4 gün beklemek gerektiği hep söyleniyor annenin vajinasından aldığı floranın bir kaç gün bebeğinizde kalması için, fakat sezeryan doğumda bu şekilde bir uygulama var mıdır?
doktorlar genellikle göbeği düştükten sonra yapılması gerektiğini söyler. ama beklemeyip hastane dönüşü yaptıranlar da oluyor. göbek bağı önemli. kuru tutmak gerekiyor. bizim bebişin ilk banyosu on birinci gününde yapıldı bu yüzden.
bebeğin ilk banyosu hastanede olursa genelde hemşireler lavaboda tek elle yapıyorlar, sonrasında da göbek bağı düşene kadar yapmamayı öneriyorlar.
bebeğin göbek kordonu düştükten sonra yaptirilmasinin uygun olduğu görüşündeyim zaten anne karnından çıktığı sıvı onu mikroplara karşı koruyor
hastaneden çıkmadan hemşireler tarafından yıkanmıştı hatta bu ilk banyo anne ve baba icin biraz eğitim gibi oluyor hemşire mutlaka detaylı bir şekilde ne yapmanız veya yapmamanız gerektiğini bebeği yıkarken size anlatıyor. bir kişi de kameraya çekerse ihtiyaç anlatımda evde bebeği yıkamadan önce de izlenebilir :)
göbek bağı düştükten sonra yapılması gerekiyor. hastanede hemşirelerin neden yıkadığını sormuştum sonuçta göbek bağı daha düşmemiş oluyor! hemşireler göbeği çok iyi kurulamak gerektiğini ve mikrop kaptırmamak için evde yıkanmaması gerektiğini söylemişlerdi.en komiği hemşirelerin kedi yavrusu tutar gibi yıkadıkları yavrumuzu evde büyük şenliklerle yıkıyoruz. ama öyle abartmaya gerek yok.
hastanede ilk banyosunu hemşireler yaptırdı sonrasında göbeği düşene kadar yıkamanıza gerek yok dediler, göbeği düştükten sonra da 2 gün bekleyip yıkadık. çok keyifli:))

Bu sitede yer alan bilgiler kullanıcıların yorumlarını içermektedir, hiç bir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez. Herhangi bir tıbbi sorununuzda lütfen bir doktora danışınız.

annebebeksozluk.com iletişim : info@annebebeksozluk.com