bebek için yoğurt yapımı

bebekler katı gıdaya geçtiklerinde en önemli besin kaynaklarından biri de yoğurt oluyor. marketlerden hazır yoğurt almaktansa evde kendi yoğurdunuzu mayalayıp yedirmek çok daha sağlıklı. yapımı da çok zor değil.

süt tercihi: biz cam şişelerde satılan günlük süt kullanıyoruz. pastörize edilmiş sütler hiç risk barındırmıyor, kullandığınız güvenilir taze süt varsa kullanabilirsiniz tabi ki pastörize süt her zaman daha garanti.

maya: yoğurt mayası olarak güvendiğin bir yerden alabileceğin küçük bir kap yoğurt veya tadını beğendiğiniz bir organik yoğurt kullanabilirsiniz ilk yapımda, sonrasında kendi yoğurdunuzu maya olarak kullanacaksınız zaten

yapım: ölçü olarak 1 litre süte 3 çorba kaşığı yoğurt kullanın. sütünüzü tencerede orta ateşte kaynatın, kaynattıktan sonra altını kısıp 10 dakika kadar daha bekleyin. bu sırada yoğurdunuzu da dolaptan çıkartın, oda sıcaklığına gelsin. kaynatılıp beklemiş sütünüz hala sıcakken (40-45 derece sıcaklık ideal, parmağınızı sokabileceğiniz ama çok da tutamayacağınız derece. ya da bir kızıl ötesi ateş ölçeriniz varsa hiç parmağınızı karıştırmadan bakın :) yoğurdun içine bir kaç kaşık sütten ilave edip karıştırın, sonra sıvı yoğurt karışımınızı süte ilave edin ve çok abartmadan karıştırın. sütünüzü yoğurt yapmak istediğiniz kaplara koyup mayalanması için mikrodalgaya veya fırına bırakın. biz günlük idare edecek küçük cam kaselerde mayalıyoruz. her yoğurttan bir sonraki işlem için maya ayırmayı unutmayın. afiyet olsun :)

süt kaynattığınız ve mayalanması için kullandığınız kaseler temiz olsun.

yoğurt dediğimiz şey sütün mayalanması sürecinin sonucu, bu mayalanma işlemi de belirli ısılarda daha verimli gerçekleşiyor. o yüzden sütünüzün sıcaklığı, mayalanması için bıraktığınız yerin ısı/hava/ışık almaması önemli (o yüzden mikrodalga veya fırın en uygunu)

Bu sitede yer alan bilgiler kullanıcıların yorumlarını içermektedir, hiç bir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez. Herhangi bir tıbbi sorununuzda lütfen bir doktora danışınız.

annebebeksozluk.com iletişim : info@annebebeksozluk.com