bebek arabası alırken dikkat edilmesi gerekenler

bebek arabası alırken ne istediğinizi bilmezseniz hayatınız çok zorlaşır.

1- büyüklük (rahatlık mı, hafiflik mi?)
genel olarak sürüş arabaları ikiye ayrılır; a) büyük tekerli, büyük sepetli, her arazide rahatça gidebilen ama daha çok yer kaplayan ve daha zor kapanan rahat modeller b)kolayca katlanan, hafif, az yer kaplayan ama daha küçük oturma yeri ve küçük sepeti olan, her arazide rahat ettirmeyen hafif şehir modelleri.

bu noktada alacağınız arabanın büyüklüğünü de seçiyorsunuz, eğer kendi arabanızla bagaj sıkıntısı olmadan gezecekseniz, bebek arabasını orman,kamp tatillerinde kullanacaksanız rahat modellere gidebilirsiniz, daha çok şehir içinde taksiyle seyahat etmek zorunda kalacaksanız(bu durumda tek elle kapatabilmek ve bebek arabasını tek parça sıkışık bagajlara yerleştirmek önem kazanıyor) kompakt modelleri seçin. hangi modeli alacak olursanız youtubeda aratıp kesinlikle araba bagajında kapladığı yeri görün.
hangi tarz alacak olursanız olun ağırlık çok önemli, iki tarzda da hafif veya ağır modeller var, mümkün olduğunca 10kg'ın altında kalmasına dikkat edin.

bugaboo cameleon rahat ama çok yer kaplayan bir model


bugaboo bee daha kompakt ama daha küçük tekerli ve sepetli


2- sürüş (oturma modları, yatış, tekerler)

şu anda çoğu bebek arabasında mevcut bir özellik ama kesinlikle bebek arabasının iki yönlü de (bebek öne bakar ve size bakar pozisyonda) kullanılabildiğine emin olun.

bir diğer önemli özellik ise pusetin yatış özelliği, bebeğiniz uyurken araba koltuğunu kolayca yatay pozisyona getirip getiremediğinizi kontrol edin. mesela oldukça pahallı bir marka olan stokke scoot'da bebek arabasının tam yatmadığını sadece arkada bir fermuar açılarak bir derece aşağıya indirildiğini görüp şaşırmıştım.


puset tekerlekleri de önemli bir seçim aracı, kalın ve biraz esneyen (kauçuk hissi veren) lastikleri tercih edin, sert lastikler engebeli zeminlerde bütün sarsıntıyı bebeğinize aktaracaktır. ayrıca bazı modellerde ayarlanabilir süspansiyon bulunmaktadır yine sarsıntıyı emmek için önemli bir detay.

3- konfor

hem bebeğiniz hem sizin için ne kadar konforlu bir bebek arabası alırsanız o kadar iyi.
arabada kesinlikle bir taşıma sepeti olsun, elinizdeki eşyaları koyabileceğiniz bir sepet çok kullanışlı oluyor.

itme kolu tek parça olması bebek arabasını daha kolay kontrol etmenizi sağlar. bazı modellerde bulunan çift kollu modeller poşet, çanta vs. asmak için uygun olsa da tek elle kullanımı çok zor oluyor, onun yerine tek kollu bir modele çanta takabilmek için bir aparat almanız daha kolay olur.

güneşlik, sizin için değil ama bebeğinizin rahatı için çok önemli, güneşliğin bebek arabasında bebeğinizi tamamen kapatacağına emin olun, hem güneşli hem yağmurlu havalarda rahat eder. bazı modellerde güneşlikte açabileceğiniz bir havalandırma penceresi bulunur, bebeğinizin hava alması ve etrafı görmesi için.
yukarıdakilere ek olarak;

gözlem penceresi : bebeğiniz dışa dönük pozisyonda ve tentesi açık iken durumunu sürüş anında kontrol etmenizi sağlıyor. güvenlik nedeni ile benim önem verdiğim noktalardan biriydi.

ön bar: konuştuğum çoğu anne arabada ön barın olması gerektiğini düşünüyor. bebek hareketlendiğinde onu yerleştirip kemerini bağlayana dek bir koruma sağlıyor. ayrıca bazı oyuncaklarını bağlayabiliyorsunuz bebeğiniz onlarla eğleniyor.

hantal olmaması: 13-14 kg a kadar çıkan araba modelleri var. sadece araba bagajına kaldırıp indirecek olsanız bile canınıza bi gün tak edeceği neredeyse kesin. bir çok arkadaşım büyük hantal arabalarını bir süre sonra değiştirdiler.
tek elle açılıp kapanması, hafif olması,süspansiyonunun iyi olması. tabi bu üçünün birlikte bulunduğu bir ürün varsa haber verin:)
benim icin en önemli özellik tek elle açılıp kapanmasıydı buna ek olarak tam yatabilmesi de çok önemli çünkü ne zaman ve nerede uykuya dalacaklari belli olmuyor.

Bu sitede yer alan bilgiler kullanıcıların yorumlarını içermektedir, hiç bir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez. Herhangi bir tıbbi sorununuzda lütfen bir doktora danışınız.

annebebeksozluk.com iletişim : info@annebebeksozluk.com