amniyosentez

hamileliğin 16. ve 22. haftaları arasında bebeğin kromozomal yapısının incelenmesi için yapılan işlem. genellikle kadınların korktuğu ve çekindiği bir işlem olmakla beraber diğer testlere göre doğruluk oranı yüzde yüze yakın olduğu için daha güvenilirdir.kesinlikle işlem sırasında hiçbir şekilde acı hissetmiyorsunuz.yalnız sonuçların çıkması biraz uzun sürüyor.aksi bir durumda hamileliğe son vermeyi düşünürseniz çok geç kalınmadan yaptırılmasını öneririm.
az bile olsa riskleri olan ancak hassas durumlarda kesine yakin cevaplar almak icin gerekebilecek 10-15 dakikalik bir islem.
amniyosentenez anne karnından bir iğneyle bebeğin içinden bulunan amniyo sıvısının çekilmesiyle yapılır. rahme bir müdahele yapıldığı için az da olsa bir riski vardır (invasive test). amniyosentez kadar yüksek kesinlikte sonuç vermese de görece olarak sıfır riski olan ve rahme müdahele gerektirmeye (non-invasive) testler de gelişen yöntemleri ile bir alternatif olarak değerlendirilebilinir.
(bkz:nifty)
doktorlar genellikle bebeklerde bir anomali ihtimali gördüklerinde kesin sonuç verdiği için yapmak istiyorlar. anneler için tedirgin edici olabiliyor risklerinden dolayı, fakat bazı şeylerin bir noktadan sonra geri dönüşü olmayabilir bu sebeple iyi düşünmek lazım. doktorla konuşarak alternatif olarak anne kanından kromozom testi de değerlendirilebilir. (bkz:nifty)

Bu sitede yer alan bilgiler kullanıcıların yorumlarını içermektedir, hiç bir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez. Herhangi bir tıbbi sorununuzda lütfen bir doktora danışınız.

annebebeksozluk.com iletişim : info@annebebeksozluk.com