amerika'da doğum yapmak

yurt dışında doğum yapmak düşünüldüğünde ilk akla gelen ülke amerika. amerika topraklarında doğan her çocuk amerikan vatandaşlığına hak kazanır (avrupa ve çoğu ülkede vatandaşlık yalnızca kan bağıyla geçmektedir) bu yüzden imkanı olan çoğu anne baba doğum için amerika'ya gidiyorlar.

amerikan yasalarına göre hamilelerin ülkeye girişini engelleyen bir yasa yok ama açıkca doğum için ülkeye giriş yapmaya çalıştığınız anlaşılırsa sınır polisi sizi vize başvurusu sırasında yalan beyan vermek veya amerika'da bulunduğunuz süre boyunca sağlık masraflarınızı karşılama konusunda yetersiz kalacağınızı öne sürerek zorluk çıkartabilir. bu yüzden çoğu anne adayı riske atılmadan olabildiğince erken ve hamileliği dışardan kolayca belli olmayacak durumdayken amerika'ya giriş yapıyor.

amerika'da doğumun en büyük artısı tabi ki amerikan vatandaşlığı. çocuğunuz türkiye'de yaşarken amerikan okullarında veya sonrasında amerika veya avrupa okullarında çok daha kolay eğitim fırsatı bulabilir. ilerde amerika'da veya avrupa'da çalışmak isterse yine aynı şekilde bir türk vatandaşına göre çok daha kolay iş bulabilir. erkek çocuk için de askerlik derdi kalmıyor.

tabi zorlukları da var, hamileyken hiç bilmediğiniz bir yerde ana dilinizde anlaşamadığınız doktorlarla hamileliğinizi devam ettireceksiniz. eğer kocanız da çalışıyorsa sizin kadar erken gelemeyecektir, bu sürenin büyük bir kısmında eşinizden de ayrı olacaksınız. amerika'da sağlık sisteminde türkiye'de özel hastenelerden alışık olduğunuz sık sık ultrason, nst gibi ayrıcalıklar yok. ayrıca amerika'nın vergi sistemine tabi olacağı için ilerde bir de amerikan vergi sistemiyle uğraşacak olmak var.

bir de tabi şu andaki ekonomik durumda iyice maliyetli bir hal aldı, kendiniz halletmeniz durumunda doktor, hastane, iki kişi uçak, ev kirası vs. minimum 20.000 dolar, bir ajansla çalışacak olursanız rahatlıkla 2 katı bir paradan bahsediyoruz.

sonuç olarak artıları eksileri ortada ve karar vermek hiç kolay değil.

Bu sitede yer alan bilgiler kullanıcıların yorumlarını içermektedir, hiç bir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez. Herhangi bir tıbbi sorununuzda lütfen bir doktora danışınız.

annebebeksozluk.com iletişim : info@annebebeksozluk.com