alerji

vücudun bağışıklık sisteminin her hangi bir maddeye karşı gösterdiği aşırı hassasiyet reaksiyonudur. mesela bağışıklık sisteminiz yumurtayı zararlı bir madde zanneder ve yumurta yediğiniz anda hastalıkla savaşıyor gibi tepki göstermeye başlar. vücudunuz çok farklı tepkiler gösterebilir kızarıklık, kabartı, egzema gibi.
alerjinin tamamen genetik olduğu belirtiliyor. bebeğinizde alerjik olduğunu düşündüğünüz bir durum olursa acilen doktorunuza danışın.

bebek ve çocuklarda en sık rastlanan alerjiler;
gıda alerjisi (süt, yumurta, deniz ürünleri, kuruyemişler, bal, domates, soya)
ot ve ağaç polenleri
evcil hayvanların deri veya tüyleri
ev ve toz akarları
mantar veya küf sporları
bebek alerjisinde özellikle ilk yıl yediği gıdalara dikkat etmek gerekiyor. bal kesinlikle yedirilmemesi lazım. yeni denediği gıdaları da bebeğinize tek tek tanıştırıp, 2-3 gün boyunca başka bir yeni gıda vermeden yeni verdiğiniz gıdaya alerjisi olup olmadığı gözlemlenmelidir.

mesela ilk kez yumurtanın beyazını denettiyseniz 2-3 gün boyunca daha önce yedikleri haricinde başka bir gıda vermeyin, yumurtanın beyazına alerjik reaksiyon gösterip göstermediğini anladıktan sonra farklı bir gıda deneyebilirsiniz.

Bu sitede yer alan bilgiler kullanıcıların yorumlarını içermektedir, hiç bir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez. Herhangi bir tıbbi sorununuzda lütfen bir doktora danışınız.

annebebeksozluk.com iletişim : info@annebebeksozluk.com